LEADING POINTERS OF JASKRA

Leading Pointers Of Jaskra

Leading Pointers Of Jaskra

Blog Article

wczesna diagnostyka pierwotnego zamknięcia kąta ochroni nas przed jaskrą i ostrymi atakami, które mogłyby doprowadzić do utraty wzroku,

Ze względu na to, że często jaskra przebiega bez- lub skąpoobjawowo, istotne znaczenie ma wykonywanie profilaktycznych okresowych badań wzroku w celu jej wykrycia.

Czytaj dalej Czy czytanie przy słabym świetle pogarsza wzrok? To ostrzeżenie każdy z nas z pewnością pamięta z czasów dzieciństwa, choć z medycznego punktu widzenia jest równie niewiarygodne jak mityczne „złapanie wilka” od siedzenia na zimnej podłodze. Czytanie przy słabym świetle nie sprzyja naszym oczom, ale też nie wpływa na pogorszenie wzroku. Czytaj dalej Zaćma – objawy, przyczyny, leczenie i operacja Niegdyś uważano, że z mózgu, niczym wodospad, spływa do oka płyn powodujący ślepotę – stąd nazwa „katarakta” (greckie „καταρράκτης” oznacza wodospad). Typowo polskie określenie – zaćma – odzwierciedla już aktualną wiedzę o tym schorzeniu. Zaćma to choroba dotycząca soczewki oka. Polega ona na stopniowym, częściowym lub całkowitym jej zmętnieniu (soczewka, która w prawidłowych warunkach jest przezroczysta, stopniowo traci tą cechę). Czytaj dalej Zespół suchego oka – przyczyny, objawy, leczenie Zespół suchego oka to choroba oczu, która polega na niedostatecznym wydzielaniu łez lub na nadmiernym parowaniu filmu łzowego. Zespół suchego oka bywa bardzo uciążliwy, bowiem w jego przebiegu obecne są charakterystyczne objawy, które utrudniają lub czasem nawet wręcz uniemożliwiają normalne codzienne funkcjonowanie. Czytaj dalej Wylew w oku – przyczyny, diagnostyka i sposoby leczenia pękniętego naczynka w oku Pojawienie się czerwonych naczynek na białej twardówce oka zdarza się bardzo często. Zwykle nie świadczy o poważnym problemie ze zdrowiem, choć może alarmować o chorobie. Wyróżnia się wylew podspojówkowy, który powstaje na skutek przerwania naczyń krwionośnych w oku oraz wylew do wnętrza gałki ocznej, znacznie poważniejszy stan spowodowany różnymi chorobami, takimi jak: retinopatia cukrzycowa czy odwarstwienie siatkówki. Skąd się biorą wylewy w oku i kiedy należy zgłosić się z tym do lekarza? Czytaj dalej

Pierwszym etapem są tu zabiegi laserowe – irydotomia i/lub irydoplastyka. W przypadkach w których dominującą rolę w zamknięciu dostępu do naturalnych dróg odpływu odgrywa soczewka, operacją z wyboru jest jej usunięcie z wszczepieniem sztucznej soczewki, jak to ma miejsce przy rutynowym usuwaniu zaćmy (zob. Jaskra pierwotnie zamkniętego kąta).

Shutterstock

Obecnie jedynym środkiem powstrzymującym put upęp jaskrowego uszkodzenia nerwu wzrokowego jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

W oczach których doszło do zarośnięcia szczeliny kąta jedyną możliwość stworzenia drogi odpływu daje operacyjne wytworzenie sztucznej przetoki metodą tabekulektomii lub wszczepienia implantu, tak jak to opisano w operacyjnym leczeniu jaskry otwartego kąta (JPOK).

Zwyrodnienie plamki i inne choroby dotykające plamkę powodują ubytki pola centralnego. Uszkodzenia drogi wzrokowej powodują charakterystyczne formy zaburzeń widzenia, w read more tym homonimiczne widzenie połowicze, kwadrantanopsję i mroczki.

Pomiar ciśnienia wewnętrzgałkowego: badanie to przeprowadza się za pomocą specjalnych tonometrów: Tonometr, Tonometr „komputerowy”, Tonometr aplanacyjny Goldmanna, Tonometria dynamiczna konturowa. Badanie kąta przesączania: za pomocą tego badania obserwuje się naturalną drogę odpływu cieczy wodnistej. Dzieje się to za pomocą bardzo dużMoi powiększenia i oświetlenia za pomocą lampy szczelinowej. Badanie klasyfikuje rodzaje jaskry otwartego oka. W jaskrze otwartego kąta widać początek dróg odpływu, tzn. beleczkowanie, natomiast w jaskrze zamkniętego kąta tego nie zobaczymy. Badanie kąta przesączania jest pomocne w zdiagnozowaniu pierwotnego zamknięcia kąta przesączania, które wynika z budowy anatomicznej oka, oraz zamknięcia wtórnego -wynikającego z innych schorzeń. Badanie obrazowe przedniego odcinka oka za pomocą tomografii optycznej: pomaga rozpoznać jaki jest mechanizm zamknięcia kąta w danym oku. Dzięki temu badaniu lekarz jest w stanie dopasować odpowiednią terapię. Leczenie polega na zabiegu korekcyjnym istniejącego kąta oka, aby otworzyć naturalną drogę odpływu i nie dopuścić do jej zamykania. Inny zabieg (w przypadku zarostowego zamknięcia oka) polega na utworzeniu sztucznego odpływu cieczy wodnistej.

Osobom z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania proponuje się także leczenie laserem, polegające na przecięciu laserem tęczówki.

Operacyjne otwarcie naturalnej drogi odpływu wskutek wymiany soczewki jest najbardziej korzystne, gdyż trwale przywracając odpływ zapobiega dalszemu rozwojowi jaskry.

Obowiązek taki jest bardzo uciążliwy i z tego powodu najczęściej nieprzestrzegany przez chorego. Powoduje to wahania ciśnienia, bardzo szkodliwe dla oka z jaskrą. Pilokarpina, zwężając źrenicę, pogarsza widzenie, szczególnie o zmierzchu. Jej przewlekłe stosowanie powoduje ponadto zarastanie przezźrenicznej drogi przepływu cieczy wodnistej, co może paradoksalnie powodować trwały wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (zob. Jaskra pierwotnie zamkniętego kąta).

Ze względu na silne działanie obniżające ciśnienie beta-blokery są często przepisywane. Najczęściej jest stosowany nieselektywny beta-bloker – tymolol – który może np. pogarszać częściowo zablokowane przewodnictwo nerwowe w sercu, a także wywoływać skurcz oskrzeli w astmie.

niżej np. jaskra torebkowa w przebiegu zespołu PEX lub jaskra barwnikowa). Poznanie przyczyny wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego ma na celu wybór metody leczenia prowadzącego do jej eliminacji.

Report this page